9 märki, et su lemmik on armukade ja kuidas seda peatada
Kui paitad teist looma, võib sinu koer vahele hüpata ja käe teisest koerast eemale tõugata. Või sinu kass võib liigselt kräunuda, kuna sa ei pööra talle piisavalt tähelepanu. Kas see võib olla märk armukadedast käitumisest?
Suzanne Hetts, praktiline loomade käitumisteadlane ja ettevõtte Animal Behavior Associates kaasomanik USAs, Colorados Littletonis, ütleb, et žürii otsustab, kas kass või koer tunneb samasuguseid armukadeduse tundeid nagu inimene.
“Enamasti kirjeldatakse seda kui konkurentsiolukorda, kus lemmikloom konkureerib teise olendiga – kas siis inimese, koera või kassiga – millegi nimel, mida ta soovib nagu näiteks tähelepanu või söök,” ütleb Hetts.
Sõltumata sellest, kuidas seda nimetatakse, võib lemmikloomade armukade käitumine olla probleemiks.
9 märki lemmikloomade armukadedast käitumisest
Siin on mõned lemmikloomade armukadedusele viitavad käitumisviisid, millele peaksid kindlasti tähelepanu pöörama:
1. Agressiivne käitumine
Sageli väljendub see teise looma või inimese ründamises, hammustamises või näksimises, kus sinu lemmik soovib kogu sinu tähelepanu endale saada.
2. Häda tegemine tuppa või väljaspoole liivakasti
“Meie lemmikloomad ei suuda oma mõtteid ja tundeid sõnadega väljendada, seetõttu väljendavad nad mõnikord oma tundeid tegudes,” ütleb New Yorgi Huntingtoni loomaarst dr Geoffrey Broderick. “Kui näed neid pissimas või kakamas kohtades, kus nad seda tegema ei peaks, võivad nad üritada sulle midagi öelda.”
Kuid õnnetused toas või liivakastist väljaspool võivad olla ka terviseprobleemi märgiks, seega peaksid igaks juhuks külastama ka loomaarsti, et veenduda, kas sinu lemmikloom vajab äkki meditsiinilist abi.
3. Liigne klammerdumine
Dr Brodericki sõnul võib koera või kassi klammerduv käitumine ilmneda selliselt, et lemmikloom on sulle eriti lähedal ja lakub ootamatult sinu käsi või nägu. “See on kiindumuse märk ja nad püüavad sinu tähelepanu endale tõmmata,” ütleb ta.
4. Äratõukavalt käitumine
Sageli on tegemist lemmikloomaga, kes “takistab teisel inimesel või loomal vabalt ringi liikuda või surub end pealepressivalt olukordadesse, kus nõuab omaniku tähelepanu”.
5. Urisemine, susisemine või kaklusse sattumine teise lemmikloomaga
See võib olla suureks probleemiks mitme lemmikloomaga majapidamises, kus lemmikloomad võistlevad tähelepanu ja ressursside pärast.
6. Võõraste eemale peletamine
Lemmikloomad võivad agressiivselt võõraste peale haukuda, susiseda või uriseda, kui omanikke tullakse tervitama või kui territooriumile saabuvad külalised.
7. Trikitamine
Dr Brodericki sõnul on trikitamine kindel märk, et sinu lemmikloom püüab sinu tähelepanu võita.
8. Sinu isikliku ruumi ülevõtmine
Kui kass heidab pikali sinu töölauale või istub arvuti klaviatuurile, on see märk tähelepanu vajadusest. Samuti võivad kassid hakata laualt asju maha lööma.
9. Toast lahkumine
Mõnikord, kui lemmikloomad vihastuvad, võivad nad tagasi tõmbuda ja teiega samast ruumist lahkuda.
Mis põhjustab lemmikloomade armukadedat käitumist?
Ekspertide sõnul viitab lemmikloomade armukade käitumine tavaliselt igavusele või nende omanike tähelepanu saamisele. “Mõnikord, nagu inimesed, võivad nad end ebakindlalt tunda,” selgitab dr Broderick. “Nad vajavad individuaalset tähelepanu, palju kaisutamist ja tegevusi, et nad oleksid hõivatud ja et neil ei oleks igav. Vahel aga tahavad meie lemmikloomad lihtsalt meid ja meie tähelepanu. Nad ei taha meid teise lemmiklooma või inimesega jagada.
Ressursside nappus (mitme lemmiklooma jaoks ainult üks mänguasi), sotsiaalne konflikt, liiga väike ruum, stress, vähene liikumine ja geneetiline eelsoodumus võivad samuti põhjustada armukadedat käitumist, ütleb Katenna Jones, rakendusliku loomade käitumisspetsialist ja Jones Animal Behavior omanik. Warwickis, Rhode Islandil USAs.
Kuidas peatada lemmikloomade armukadedat käitumist?
Siin on mõned dr Magda näpunäited armukadeduse vähendamiseks mitme lemmikloomaga leibkonnas:
1. Märgi üles asjaolud, mis põhjustavad armukadeduse/agressiivsuse märke. See võib olla kasulik, kui märkad käitumist, millega sa ise hakkama ei saa, et saaksid seda nimekirja jagada oma loomaarsti või professionaalse loomakäitumise spetsialistiga.
2. Ära pööra ühele lemmikloomale rohkem tähelepanu kui teisele.
3. Aita oma koeral end aedikus turvaliselt ja lõõgastununa tunda, et ta näeks seda enda turvalise ruumina. Tee ka kassile päris oma koht.
4. Sööda lemmikloomi eraldi, et vältida konflikte söögi ajal. Anna kõikidele oma lemmikloomadele võrdselt maiusi.
5. Koju jõudes veendu, et sa ei pööraks ühele lemmikloomale rohkem tähelepanu kui teisele või oota veidi tähelepanu andmisega. Kui emotsionaalse põnevuse tase väheneb, takistab see agressiooni märkide ilmnemist.
6. Ära silitage üht looma teist silitamata.
7. Igal lemmikul peab olema oma pesa ja mänguasi. Toidupõhiseid mänguasju luba kasutada vaid järelvalve all.
8. Jälgi, et sinu lemmikloomad käituksid hästi ja viisakalt. Pööra neile tähelepanu ja kiida neid, kui nad käituvad rahulikult ega näita üles armukadedat käitumist.
Dr Broderick ütleb, et soovimatu käitumise juhtimine ja lemmikloomade vaimselt tervena hoidmine on võtmeks ebameeldivate olukordade vältimiseks. “Lemmikloomavanematena peame hoolitsema nende füüsiliste ja emotsionaalsete vajaduste eest, nagu teeme oma laste puhul,” ütleb ta. “Meie lemmikloomad tahavad lihtsalt tunda end armastatuna.”
Tõlgitud PetMD artiklist “9 Signs Your Pet Is Jealous (and How to Stop It)”
https://www.petmd.com/dog/behavior/9-signs-your-pet-jealous-and-how-stop-it
Lisa kommentaar